Ukrayna, Rusya’nın BMGK üyeliğinden çıkarılmasını istedi

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Sovyetler Birliği’nin 1991’de dağılmasının ardından Rusya’nın, dönemin lideri Boris Yeltsin’in çabalarıyla “yasa dışı” olarak BMGK üyesi olduğu savunuldu.

Açıklamada, Rusya Federasyonu’nun, BM Kuralı tarafından tanımlanan prosedürleri atlayarak BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olduğu belirtildi.

Rusya’nın bir BM üyesine yakışmayan akın siyaseti yürüttüğü vurgulanan açıklamada, “Rusya Federasyonu’nun aksiyonları barışçıl kavramına alışılmamıştır.” denildi.

“BM’DEN ÇIKARILSIN”

Açıklamada, Rusya’nın, 2014’ten itibaren bugüne kadar Ukrayna’nın kimi bölgelerini yasa dışı olarak ilhak ettiği, 24 Şubat’tan itibaren ise Ukrayna’ya saldırdığı vurgulanarak, “Rusya Federasyonu’nun memleketler arası barış ve güvenliğe karşı işlediği cürümlerin coğrafyası Ukrayna sonlarının çok ötesine uzanmaktadır.” sözleri kullanıldı.

Rusya’nın, 1991’den bu yana BMGK’nin kararlarını 31 sefer veto ettiği aktarılan açıklamada, Rusya’nın BMGK ve genel olarak BM’den çıkarılması için gereken yasal adımların atılması için BM üyesi ülkelere davette bulunuldu. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir