TEİS Başkanı acı tabloyu açıkladı: 585 ilaç stokta yok, 522 ilaç sınırlı gönderiliyor

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Lideri Nurten Saydan, piyasada ilaç bulunamama derdinin devam ettiğini belirterek, “Tedbir alınmazsa 15-20 Ocak’tan evvel güzelleşme beklemiyoruz. Elimizden geldiği kadar fedakarlıkla vatandaşlarımızın ilaçlarını vermek için çabalıyoruz.” dedi.

Saydan, sendika genel merkezinde piyasada bulunamayan ilaçlar ve eczacıların karşılaştığı şiddet meselelerine ait basın toplantısı düzenledi.

İlaçta Euro kurunun 10,76 olarak güncellendiğini anımsatan Saydan, “Bu güncellemeye karşın ilaç yokluğu sorunu motamot devam ediyor. Euro kuru güncellemesinden evvel yok olan ilaçlar hâlâ bulunmuyor. Bilhassa çocuk antibiyotikleri, ateş düşürücü şuruplar, mevsimsel grip şurupları, öksürük şuruplarında sorun artarak devam ediyor. Ecza depolarından nöbetçi eczanelere bile günlük 1 yahut 2 kutu tevzi ilaç gönderiliyor.” tabirini kullandı.

İlaç bulamayan bireylerin eczacılara kelamlı ve fiziki şiddet uygulayabildiğini belirten Saydan, Eskişehir’de bir nöbetçi eczacının hasta yakını tarafından fiziki taarruza uğradığını anımsattı.

Türkiye’de ilaç üretiminde kullanılan etken hususların yüzde 98’inin yurt dışından geldiğini aktaran Saydan, ilaç bulunamamasının insan ve toplum sıhhati için önemli bir sorun halini aldığını söyledi.

ÇOCUK ŞURUBU, ANTİBİYOTİKLER, DİYABET İLAÇLARI…

Saydan, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Türkiye’de şu an ruhsatlı 14 bin 932 ilaç bulunuyor. Bu ilaçların 8 bin 178’i SGK’nın geri ödeme listesinde. Bu ilaçların 585 kalemi depo stoklarında mevcut değil. 522 kalem ilaç ise eczanelere hudutlu sayıda (tevzi) gönderilmektedir. Bu ilaçların birden fazla çocuk şurupları, antibiyotikler, diyabet, ağrı kesici, tansiyon, antidepresan, tüp bebek, epilepsi tedavisinde kullanılan, önemli manada ıstırap yaşanan ilaçlar.”

TEİS Genel Başkanı Saydan, gazetecilerin yerli ilaç üretiminin artırılmasına ait sorusu üzerine, “Türkiye’de 50 bin eczacıyız, 50 eczacılık fakültemiz var ve uygun ilaç fabrikalarımız var. Niçin kendi ilacımızı üretemeyelim?” kelamlarıyla ilaç üretiminin artırılması davetinde bulundu.

İlaçların bulunabilmesi için şimdiki kura nazaran bir düzenleme yapılması gerektiği görüşünü paylaşan Saydan, piyasada az bulunan ilaçlarla ilgili ihracatın süreksiz olarak durdurulmasının da geç kalınmış fakat uygun alınmış bir karar olduğunu söyledi.

İlacın stratejik bir eser olduğunun altını çizen Saydan, şunları kaydetti:

“Ülkemizde bu meseleye bir an önce deva bulunması gerekiyor. Tahminimizce ilaç bulunamama ıstırabı ocak ayının sonuna kadar devam edecek. Önlem alınmazsa 15-20 Ocak’tan evvel düzgünleşme beklemiyoruz. Vatandaşlarımız şunu bilmeli, biz eczacılar ilaç yokluğundan sorumlu değiliz. Elimizden geldiği kadar fedakarlıkla vatandaşlarımızın ilaçlarını vermek için çabalıyoruz. Biz de vatandaşlarımızla birlikte tıpkı düşünceyi çekiyoruz.” (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir