Şanlıurfa ve Adıyaman’ı vuran sel felaketinde can kaybı 18’e yükseldi! Şanlıurfa’da su yok

Şanlıurfa ve Adıyaman’ı sarsıntıdan sonra bir de sel felaketi vurdu. Şanlıurfa’da ağır bakımda tedavi gören bir kişi daha hayatını kaybetti. Şanlıurfa’da can kaybı 16’ya yükseldi. Dün de Adıyaman’da sel sularına kapılan 2 kişi ömrünü yitirmişti. İki kentte dünden beri can kaybı 18 oldu. Şanlıurfa’da kayıp 1 kişi ile Adıyaman’da sulara kapılan anne ve kızını arama çalışmaları sürüyor.

ŞEHİR SUSUZ KALDI

Sel sularının kanallara karışması sonucu musluklardan çamur akması nedeniyle 2 milyondan fazla nüfusa sahip kentin suları kesildi. İçme suyu için su bulamayan vatandaşlara tankerlerle su verilmeye başlandı.

Vali Salih Ayhan, “Önümüzde içme suyuyla ilgili bir meşakkat var. Atatürk Barajı havzamız bizim içme suyu ve kullanma suyu havzamız. Şu an oranın kıymetleri çamurdan, balçıktan ötürü sorun olmaya başladı. Su bedelleri sıhhat açısından olumsuz, sorunlu. İlgili üniteler gerekli çalışmaları yürütüyor, şu an kıymetler pek âlâ gidiyor. Fakat tedbiren de belediyelerimiz ve AFAD koordinesinde içme suyu konusunda vatandaşlarımızın mağdur olmaması için çaba gösteriyoruz. Fakat vatandaşlarımızdan biraz daha sabırlı olmasını istiyoruz. Zira bu bir afet ve Atatürk Baraj havzası inanılmaz bir su aldı. Lakin bu çamurlu su olunca arıtmalar buna yetişemedi” dedi.

BAKAN SOYLU: YARIN SABAH 05:00’TE SU VERİLMEYE BAŞLANACAK

İçişleri Bakanı Soylu, Şanlıurfa’da arıtılmış suyun yarın sabah saat 05.00 prestijiyle sisteme verilmeye başlanacağını söyledi. Bakan Soylu, Şanlıurfa’da şebekeye birinci gelen su, biz söyleyene kadar yalnızca kullanma suyu olarak değerlendirilsin” dedi.

SU FIRSATÇILARINA YASAL SÜREÇ YAPILACAK

Vali Ayhan, su fiyatlarında fahiş oranda artış yapanlar hakkında yasal süreç yapılacağını bildirdi.

Vali Ayhan, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Her felaketi fırsat bilen fırsatçılar tarafından su fiyatlarına fahiş bir artış yapıldığına dair haberler duyuyoruz. Bu mevzuyu hukuken yakından takip edeceğim. Takımlarımızla birlikte alanda kontroller yapıp buna fırsat vermeyeceğiz ve gerekli yasal süreçleri yapacağız” dedi.

BELEDİYE MÜZE OTOPARKI SU DOLDU, ARAÇLAR HASAR GÖRDÜ

Kentte tesirli olan sel felaketinde Şanlıurfa Müzesi’nde bulunan kapalı otoparkın suyla dolması sonucu yaklaşık 200 araç hasar gördü. Araçlarının otoparktan çıkarılması için 3 gündür otopark önünde bekleyen vatandaşlardan İzzet Asilsoylu, “Otoparktan araçlarımızın çıkarılmasını istiyoruz” sözlerini kullandı.

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise otoparkta su tahliyesi yapıldığını birebir vakitte oluşan balçığın temizlendiğini ve çalışmaların tamamlanmasıyla araçların sahiplerine teslim edileceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir