Rusya’dan Polonya’ya düşen füze hakkında açıklama

ABD Başkanı Biden’ın Polonya’ya düşen ve 2 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan füzeye ait “Rusya’dan fırlatılma ihtimali düşük” değerlendirmesi sonrası Ukrayna’dan birinci açıklama geldi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Danışmanı, Polonya’ya düşen füzenin 2 kişinin vefatına yol açması sonrası açıklamada bulundu ve ‘füzeleri içeren her türlü kazadan Rusya’nın sorumlu olduğunu söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Ukrayna’daki savaştan ve büyük füze taarruzlarından sadece Rusya sorumludur. Hudut ülkelerine süratle artan risklerin ardında da yalnızca Rusya vardır. Avrupa için ‘gökyüzünü kapatma’ vakti. Kendi güvenliğiniz için de…” diye konuştu.

RUSYA’DAN DA AÇIKLAMA GELDİ

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise “Polonya’da düşen füze kesimleri Ukrayna’nın S-300’üne ait” ifadeleri kullanıldı.

POLONYA’YA DÜŞEN FÜZE

Polonya’nın Ukrayna hududunda bulunan Przewodow köyüne, kaynağı bilinmeyen bir füzenin düştüğü ve 2 kişinin hayatını kaybettiği bildirilmişti.

Bunun akabinde Polonya Ulusal Güvenlik Komitesi acil toplanmış ve “askeri birliklerin savaşa hazır olma durumunun artırılmasına” karar verilmişti.

Birçok NATO ülkesi gelişmenin korku verici olduğu tarafında açıklamalar yapmış, olayın tüm boyutlarının incelenmesi ve pek çok detayın açığa kavuşturulması gerektiğini belirtmişti.

Ukrayna Rusya’yı suçlarken, Rusya argümanları reddetmişti.

ABD Başkanı Biden ise bir gazetecinin, “Füzenin Rusya’dan fırlatıldığını söylemek için çok mu erken?” sorusuna, “Elimizdeki birinci bilgiler bu sonucu vermiyor. Soruşturma tamamlanana kadar net bir şey söyleyemem lakin füzenin Rusya’dan fırlatılmış olma ihtimali düşük görünüyor.” karşılığını vermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir