Olpak: Körfeze 200 kişilik dev ticaret kervanıyla gidiyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni kapsayan Körfez tipi kapsamında, iş dünyası da Körfez ülkelerine çıkarma yapıyor.

DEİK Başkanı Nail Olpak “İki yüzden fazla iş insanımızdan oluşan dev bir ticaret kervanıyla hareket ediyoruz. Çok verimli görüşmeler gerçekleştirmeyi beklediğimiz tıpta; müteahhitlik, konut, dijital teknolojiler, güç, turizm, sıhhat, besin, tarım, ulaşım, finans üzere bölümlerde milyarlarca dolarlık iş birliği mutabakatlarını ve bununla birlikte kısa vadede karşılıklı yatırımların da değerli ölçüde artacağını öngörüyoruz” dedi.

DEİK Başkanı Olpak’ın açıklamaları şöyle:

Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri ile tarihi, coğrafik ve kültürel manada geçmişten gelen güçlü bağlarımız var. Katar ile ilgilerimiz daima uygun idi. Evvel Birleşik Arap Emirlikleri ile ve sonra Suudi Arabistan ile geçen yıldan bu yana ortamızda tekrar olumlu formda değişen diyalog ve dostluk köprüsü, ekonomik bağlarımıza de süratle olumlu yansımaya başladı. Artık yeni bir devrin kapılarını birlikte ortalarken, ikili ekonomik ilgilerin tekrar canlandığını, hatta eski günleri de geride bırakarak daha sıcak ve kuvvetli iş birlikleri oluştuğunu görüyoruz. Geçtiğimiz Çarşamba günü Suudi Arabistan’ın Belediye, Kırsal İşler ve Konut Bakanı Sn. Majid Al Hogail ve Ticaret Bakanımız Sn. Ömer Bolat’ın tam gün iştirakiyle DEİK’te Türkiye-Suudi Arabistan İş Forumu ve Yuvarlak Masa toplantısını, sektörel oturumları ve B&B görüşmelerini gerçekleştirmiştik. Günün sonunda da 16 iş mutabakatı imzalayarak çok verimli bir sonuç aldık. 3 ülkeyi kapsayan ziyaretimizde ise Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle ekonomik ve ticari münasebetlerimizde yeni ortak gayelere ulaşabilmek için çok daha kapsamlı adımlar atacağız.

Hızlı ve ağır geçecek seyahatimizde evvel 17 Temmuz’da Cidde, sonra 18 Temmuz’da Doha ve en son 19 Temmuz 2023 tarihinde Abu Dabi’de Türk iş dünyamızın önde gelen iş insanları ve şirketlerimizi, üç ülkenin doruğundaki muhataplarıyla daha fazla ticaret, yatırım ve işbirliği için bir ortaya getireceğiz.

İş Forumlarımız vesilesiyle bölge ülkeleri ile hem karşılıklı ticaretimizi artırmayı hem de ticaretin ötesinde ortak yatırım imkanlarını kapsamlı biçimde ele alacağız. Ayrıyeten karşılıklı yatırımları yalnızca kendi ülkelerimizde değil başta Afrika olmak üzere üçüncü ülkelerde de yapmayı dilek ediyoruz.

Bölgedeki kimi ülkeler ile birtakım sıkıntılarımız vardı. Örneğin Suudi Arabistan ile gümrüklerde, vize uygulamalarında önemli aksaklıklar yaşanıyordu. Ama bağlantılarımızın Devlet Liderlerimiz ortasındaki sıcak diyalog sonucunda tekrar müspet bir yere oturmasıyla bu sorunlar geride kaldı. Ve artık, hangi bölümlerde hangi projelerde iş birliği imkanları geliştirebileceğimize odaklanmış durumdayız.

Üç ülke ile de pek çok bölümde yatırım ve ticaret imkanları olduğunu görüyor, fırsatları pahalandırmak istiyoruz. Körfez iktisadının doruğundaki bu ülkeler, artık ekonomilerini çeşitlendirme ve endüstrilerini de geliştirme vizyonuyla hareket ediyorlar ki; Türk özel bölümü de güçlü endüstrisi ve sektörel çeşitliliği ile bu ülkelere örnek olabilecek ve deneyimlerini aktararak birlikte yol yürüyecek en yeterli alternatifler içinde. Esasen müteahhitlik ve alt yapı alanlarında yüksek kapasiteli büyük projeler olduğunu biliyoruz. Örneğin Suudi Arabistan’ın 2030 vizyon projelerinin toplamı 3,3 trilyon . Ve Türkiye bu alanda uzun yıllardır bir dünya markası haline gelmiş durumda. Bunlara ek olarak güç ve bilhassa yenilenebilir güç, tarım, besin, dijital teknolojiler, e-ticaret, fintek, finans, turizm, konut ve lojistik üzere birçok alanda iş birliği imkanlarının olacağını düşünüyoruz.

Suudi Arabistan’a 2022 yılı sonu prestijiyle 1,5 milyar dolarlık ihracat yaparken toplam dış ticaret hacmimiz 6 milyar dolara yaklaştı. Hedefimiz bunu en kısa müddette istikrarlı bir halde evvel 10 milyar dolara, akabinde uzun vadede ise 30 milyar dolara çıkarmak.

Katar’a ise 2022 yılı sonu prestijiyle 1,5 milyar dolar ihracatımız varken toplam dış ticaret hacmimiz şu anda 2,2 milyar dolar seviyesinde. Gayemiz bunu da birinci etapta istikrarlı bir halde 5 milyar dolara çıkarmak.

Birleşik Arap Emirlikleri’ne ihracatımız da 2022 yılında 5,3 milyar dolar iken toplam dış ticaret hacmimiz 10 milyar dolara yakındı. Gayemiz bunu da hızla daha üst düzeye taşımak. Karşılıklı ticaret değerli ve potansiyel barındırmakla bir arada, bu kere maksadımız yalnızca bununla hudutlu değil. Karşılıklı yatırımlar, mevcut ve yeni projelerde paydaşlıklar, satınalmalar, devralmalar, üçüncü ülkelerde işbirliği, büyük hacimli konut projeleri üzere alanlarda nokta atışlı ön temaslarımızı yaptık, gayemiz odaklı görüşmelerde hoş ve büyük hacimli sonuçlar elde etmek ve elde edeceğimize inanıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir