NATO’dan yeni teknoloji fonu

Kuruluş mutabakatı, ortalarında Türkiye’nin de bulunduğu 22 NATO müttefikinin iştirakiyle Haziran 2022’deki Madrid Tepesi’nde imzalanan Yenilikçilik Fonu’nun merkezi Hollanda’da bulunacak. Ayrıyeten kimi müttefik ülkelerde bölge ofisleri kurulacak. Fon, yeni ve yükselen teknolojiler alanında çalışan yeni kurulmuş şirketlerin yanı sıra sivil ve askeri maksatlarla kullanılan teknolojiler geliştiren teşebbüs sermayesi fonlarına 1 milyar avroluk yatırım yapacak.

Bu teknolojiler ortasında yapay zeka, büyük bilgi sürece, kuantum teknolojiler, otonomi, biyoteknoloji, yeni malzemeler, güç ve uzay üzere alanlar bulunuyor. Fonun Temmuz 2023’te Litvanya’nın başşehri Vilnius’ta düzenlenecek NATO Tepesi’ne kadar tam olarak faaliyete geçmesi için çalışmalar hızlandırılıyor. Bu maksatla teşebbüs sermayesi firması Lakestar kurucusu Klaus Hommels fonun yönetim kurulu lideri olarak atandı. Ayrıyeten iki üyenin atandığı yönetim kurulu toplam 9 üyeden oluşacak.

Fonun kuruluşuna Türkiye’nin yanı sıra Belçika, Bulgaristan, Çekya, Danimarka, Estonya, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, İspanya ve İngiltere katılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir