Henry Kissinger’ın Ukrayna savaşında, “müzakere yoluyla barış” önerisi, Kiev’in tepkisini çekti

2. Dünya Savaşı sonrası devrin en tesirli diplomatlarından kabul edilen eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı işgalde bir öteki, “yıkıcı dünya savaşı riskinin düşürülmesi” hedefiyle müzakere edilmiş bir barışa yönelmenin vaktinin geldiğini söyledi. Kissinger’ın yazısı, Kiev’in reaksiyonunu çekti.

The Spectator mecmuasında bir yazı kaleme alan ABD’de Richard Nixon döneminde Dışişleri Bakanlığı yapan 99 yaşındaki Kissinger, “Müzakere yoluyla barışa ulaşma yolunda hâlihazırda gerçekleştirilmiş olan stratejik değişikliklerin üzerine inşa etme ve onları yeni bir yapıya entegre etme vakti yaklaşıyor” sözlerini kullandı.

Kissinger, barış sürecinin bir biçimde Ukrayna’yı NATO’ya bağlaması gerektiğini söyleyerek, “tarafsızlık alternatifi artık manalı değil” dedi. 

Kissinger, mayısta Rusya’nın askerlerini 24 Şubat’ta başlayan işgal öncesi noktalara çekeceği, lakin Kırım’ın müzakere konusu olacağı bir ateşkes önerdiğini hatırlattı. 

Kissinger’ın müzakere yoluyla barış önerdiği yazısı Ukrayna’nın yansısını çekti. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin danışmanı Mikhaylo Podolyak,Kissinger hiçbir şeyi anlamamış, ne bu savaşın tabiatını ne de dünya tertibine tesiri. Eski Dışişleri Bakanı’nın talep ettiği, fakat yüksek sesle söylemekten korktuğu reçete kolay. Doğu Avrupa’nın öteki devletlerine karşı saldırmazlık garantileri vererek Ukrayna’nın birtakım kısımlarını feda ederek saldırganı yatıştırmak” dedi.

Podolyak, bu türlü bir barışın, “kötü bir barış” olduğunu vurgulayarak, “Basit tahlillerin tüm destekçileri bariz olanı hatırlamalı. Şeytanla Ukrayna toprakları değerine rastgele bir mutabakat, makus bir barıştır. Bu türlü bir muahede Putin için bir zafer ve dünya çapındaki otokratlar için bir muvaffakiyetin tanımı olacaktır” sözlerini kullandı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir