Hatay’da depremden sonra şimdi de istila

Yazıda, Hatay’da yerleşim alanlarında oluşan yıkım ve havaların ısınmasıyla birlikte haşere üreme alanı sayısının 120 binlerden 1 milyona yaklaştığı belirtilerek, bu periyotta haşere ve vektör ile gayretin hayli kıymetli hale geldiği, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin vilayet hudutları içinde tüm imkânlarıyla ilaçlama çalışmalarına devam etmekte olduğuna işaret edildi.

Hatay Büyükşehir Belediyesi, sarsıntıların akabinde afet bölgesinde haşere ve vektörle çaba çalışmalarının yürütülmesine ait Hatay Valiliği’ne ve 15 ilçe belediyesine yazı gönderdi.

HBB Genel Sekreteri Nihat Tazeaslan imzalı yazıda; İçişleri Bakanlığı’nın 22.05.2017 tarihli yazısı ve 5216 sayılı kanun mucibince “büyükşehir belediyesi bulunan vilayetlerde, haşere ve vektör ile çabayı tek elden yürütmek, gayret için ayrılan kaynakların faal ve verimli kullanılmasını sağlamak hedefiyle ilaçlama hizmetlerinde temel misyon sorumlukların büyükşehir belediyesinde olduğu lakin muhtaçlık duyması halinde ilçe belediyelerinin de bu hizmeti büyükşehir belediyesi ile koordineli bir formda yapılabileceğine” dikkat çekilirken; 30.06.2021 tarih ve 2021/14 sayılı Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Önlemleri Genelgesi ile tüm kentlerde olduğu üzere Hatay Büyükşehir Belediyesi İlaçlama Birimi’nin de araç sayısının kademeli olarak 103 araçtan 65 araca düşürüldüğü aktarıldı.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Sıhhat ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Ahmet Kilisli, vatandaşlardan gelen şikâyet ve talep üzerine ilaçlama çalışmalarını haftanın 7 günü 24 saat sürdürdüklerini bildirdi.

TESPİT EDİLEN ÜREME ALANI SAYISI 120 BİN’DEN 1 MİLYONA ULAŞTI

Geçen yıllarda mevcut 120 bin üreme alanının tespit edildiğini, bu bölgelerde sineklerin ve haşerelerin üremesini engellemek için şubat ayından itibaren sıvı ve granül ilaçlama yaptıklarını hatırlatan Lider Kilisli, zelzele sonrası bu 120 bin noktanın 1 milyonun üzerine çıktığını vurguladı. Kilisli, hususa ait şunları kaydetti:

“Bu binalarla ve etraf kirliliğiyle ilgili tüm kurumların ortak bir çalışma yapması lazım. Bilhassa ilçe belediyelerine buradan seslenmek istiyorum: İlçe belediyelerimizin temizlikle ilgili çok hassas davranmaları gerekiyor. Bu yapılmadığı sürece karasinek ve öteki ziyanlı böceklerin üremesini durdurmamız mümkün olmayacak. Birinci günden itibaren tüm araçlarımızla tüm işçimizle gündüz larvayla gayret, gece uçan sinekle çaba için canla başla çalışıldı. Başka taraftan kentte de şöyle bir yapı oluştu: Olağanda konteyner ve çadırkentlerin içerisinde yoğunlaştırabilseydik insanları bu çabayı biraz daha yeterli yapabilirdik lakin beşerler ağır hasarlı, orta hasarlı yahut da az hasarlı konutlarının bahçesine bir çadır kuruyor ve orada bir hizmet üretmemizi bekliyor. Maalesef bu halde 65 araç değil 300 araç ile bile çok güç olur, ilçelerin kesinlikle ilaçlama yapması gerekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir