FETÖ’nün sözde ‘Ankara Bölge Sorumlusu’na 3 yıl 6 ay hapis

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) kelamda “Ankara bölge sorumlusu” olduğu teziyle “silahlı terör örgütü yöneticiliği” hatasından yargılanan itirafçı Şükrü Yıldırır’a 3 yıl 6 ay mahpus cezası verildi. İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya sanık Şükrü Yıldırır ile avukatı katıldı.

Son savunması sorulan Yıldırır, “Bir diyeceğim yok. Beraatimi talep ediyorum” dedi.

Mahkeme heyeti, sanık Yıldırır’ı “silahlı terör örgütü yöneticiliği” hatasından 3 yıl 6 ay mahpusa mahkum etti.

ETKİN PİŞMANLIK KAPSAMINDA BİLGİLER VERMİŞTİ

Hakkında dava açıldıktan sonra faal pişmanlık kararlarından yararlanmak için itirafçı olan ve FETÖ’nün kelamda “Ankara bölge sorumlusu” olduğu belirtilen Şükrü Yıldırır, savcılık sözünde, yüzlerce FETÖ mensubundan bahsetmiş ve örgütün bilinmeyen toplantılarıyla ilgili bilgiler vermişti.

Sanık hakkında hazırlanan iddianamede Yıldırır’ın, vakitle yükseldiği örgütün hiyerarşik yapısı içerisinde örgütün hedefe uygun işleyişini sağlayan, İç Anadolu Bölgesi’ndeki örgüt sorumlularına vazife veren ve genel stratejiyi belirleyen bir pozisyonda olduğu belirtilmişti.

Örgütün Türkiye’yi 5 bölgeye ayırdığı değerlendirildiğinde, sanığın bölge sorumluluğu statüsünün, örgüt içerisinde “ülke imamı” olarak kıymetlendirilmesi gerektiği ve bu haliyle sanığın “FETÖ yöneticiliği” kabahatini işlediğinin anlaşıldığı değerlendirmesi yapılan iddianamede, hakkında kamu davası açıldıktan sonra savcılığa başvuran sanığın aktif pişmanlık kararlarından faydalanma talebinin mahkemede tartışılması gerektiği kaydedilmişti.

TAHLİYESİNE HÜKMEDİLMİŞTİ

Sanığın ByLock kullandığının tespit edilmesi üzerine yalnızca arkadaş listesinde ekli bulunan bir kısım şahısların isimlerini beyan ettiği, bir kısım şahıslar ve ID kullanıcılarıyla yazışması olmasına karşın bunları tanımadığını söylediği ve bu şahısların pozisyonları, faaliyetleri hakkında beyanda bulunmadığı aktarılan iddianamede, sanığın kimi örgüt üyelerinin isimlerini yahut bulunduğu vazifeleriyle ilgili aksiyonlarını gizlediği, ayrıyeten kendi hareketleri hakkında elde edilen mevcut kanıtlar haricinde bilgi vermediği konularının göz önüne alınması gerektiği anlatılmıştı.

Yıldırır’ın, örgüt faaliyetleri çerçevesinde işlenen cürümlerle ilgili yaptığı misyonların dikkate alınması gerektiği de belirtilerek, sanıkla ilgili, “konumuyla uyumlu, samimi, kâfi ve yararlı bilgi vermediği, bundan ötürü aktif pişmanlık gösterdiğinden kelam edilemeyeceği ve hakkında faal pişmanlık kararlarının uygulanma imkanı bulunmadığı” tabirleri kullanılmıştı.

İddianamede, sanık Yıldırır’ın “silahlı terör örgütü yöneticiliği” cürmünden 15 yıldan 22,5 yıla kadar mahpusla cezalandırılması istenmişti.

Tutuklu yargılanan Yıldırır’ın 13 Ekim 2021’de, “ev hapsi” ve “yurt dışına çıkış yasağı” isimli denetim önlemleri uygulanarak tahliyesine hükmedilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir