Ergün Atalay’dan asgari ücret çıkışı: İşimize gelmeyen bir rakam olursa yine gitmeyiz

Taban fiyata yapılacak orta artırım oranının belirlenmesi için birinci toplantı, bugün yapılacak. Toplantıda Emekçi, patron ve hükümet tarafları bir ortaya gelecek. Orta artırımın yüzde kaç olacağı bu toplantılarda netleşecek.

Toplantı öncesi Habertürk’ten Bülent Aydemir’in sorularını yanıtlayan Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, “Önümüzü bir görelim. Geçen sene biliyorsunuz teklifi makul bulmayınca toplantıya gitmedik. İşimize gelmeyen bir sayı olursa tekrar gitmeyiz” dedi.

Türk-İş’e bağlı iş kollarında minimum fiyatlı olmadığını hatırlatan Atalay, “Daha evvel dedik ki görüşmelere taban fiyatlı biri katılsın. Yasal olarak muhatabımız sensin diyorlar. Şimdi ortada bir sayı da yok. Ben şu evrede hiç konuşmuyorum ancak dönüp dolaşıp ihale bana kalıyor. Bu türlü bir sistem yok. Yarın gidip görelim bakalım ne diyecekler. Onlardan ne gelecek? Birinci toplantıda masaya ne getirecekler; görelim. Ona nazaran tutumumuzu belirleriz” tabirlerini kullandı.

Ücreti belirleme sürecinin yasal mecburilik olduğunu hatırlatan Atalay, patrona de bu noktada bir davette bulundu. Atalay, “Çalışana taban fiyatın üzerinde fiyat ver. Elini tutan mı var?” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir