EBSO Başkanı Yorgancılar: Ekonominin kurtuluşu, güven, istikrar ve eğitim

Ege Bölge Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik ıstırabın inanç, öngörülebilirlik, istikrar ve eğitim ile çözülebileceğine vurgu yaptı.

Türkiye’nin içerisinde bulunduğu ülkelerin dışa bağımlı olduğunu tabir eden Yorgancılar, “Yüksek enflasyon süreci istikrarları bozuyor, güç ve besin arz güvenliği geleceği tehdit ediyor. Ülkelerin dışa bağımlılığın değerli olduğunu görüyoruz. Güç ne kadar değerli olduğu Alman iktisadının güçte dışa bağımlı olması, lokomotif ülkelerin güç sorunu, enflasyon yükselmesi ve buna emsal sanayi şirketlerine bunların yansıması kaçınılmaz. Avrupa’daki resesyon imalat endüstrisini tesiri olacak. Gelecek bize ihracatta eza olabileceğini gösteriyor” dedi.

DENİZ’E GÜÇ ÜSSÜ KURULMALI

İzmir’de deniz üstü rüzgâr gücü kurulmasının kaide olduğunu belirten Yorgancılar, “1970’li yıllarda meskenlerde 2-3 saat elektrik kesilirdi. Eskiye dönülmesi için hemen güç önlemlerini alınması gerektiğini vurguluyorum. Bütün dünya enflasyonla çaba ediyor. Döviz kurunun artması, hammaddede dışa bağımlılık, güç maliyetlerin artmasından ötürü üretim maliyetlerinin artmasında kaynaklanıyor. 2021’de OSB’lerde 1. Kademe doğalgaz 2.04 TL iken 2022’de 7.12 oldu. Elektrik 63.83 kilowattan 2022’de 380.56 kilowatt oldu. Bu fiyatlardan üretici fiyat endeksinin açılması son derece doğal. Bunlar üste çıktıkça üretici maliyeti üste çıkmaya devam edecek. Bunların olmaması için alternatifi kendi enerjini kendin üreteceksin. 300 gün güneş olan denizleri olan İzmir’de deniz üstü rüzgar gücü yapılması son derece değerli ve acildir” sözlerini kullandı.

Dünya ile rekabet edebilmek için Türkiye’nin bir sıçrama yapması gerektiğini dikkat çeken EBSO Başkanı Yorgancılar,“Makro ekonomik istikrarın ve itimadın sağlanması, yeni bir heyecan ve kıssanın oluşturulması yani inançla oluşur. Öngörülebilirlik, fiyat istikrarını sağlamak, hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı, kurumların bağımsızlığı ve liyakatin temel alınması gerekiyor. Nitelikli eğitim, demokrasi kültürünü yerleştirilmesi, üretim odaklı bir iktisat gerekiyor. Piyasa iktisadının işleyişine uygun düzenlemeler gerekiyor. Orta vadede ise katma bedelli üretim, dijital ve yeşil dönüşüme ahenk, yeni direkt yatırımlar yanı sıra teknoloji transferleri yahut yerli teknolojik üretim yapmalıyız. ARGE merkezleri ve dayanaklar etkinleşmeli, yeşil dijital dönüşüm dayanakları yanı sıra sanayi ve tarım envanteri geliştirilmeli. Uzun vadeli olarak, üretimde dönüşümün sağlanması, döngüsel iktisat, güç arz güvenliği ve sürdürülebilirlik. Kısaca, itimat, öngörülebilirlik, istikrar ve eğitim gerekiyor” diye konuştu.

GÖÇMENLER DÖNMELİ

Göçmenlerin iş dünyasına tesirlerine de değinen Yorgancılar, “Savaş esnasında biz sorumluluk olarak onlara mesken sahipliği yapalım; lakin savaş bittiğinde geri dönmeli. Canı sıkılan huduttan geçip burada oturabilir durumda değil. Yunanistan ne yapıyor, bot görünce bizim sularımıza ittiriyor. Zira alırsa bakmak durumunda. Savaş bittiyse gitmeliler bu kadar kolay. Beşerler buraya geldiği vakit para kazanmak durumunda. Bilhassa ayakkabı dalında Suriyeli çok çalışıyor” dedi.

ANKET SONUCU BAŞARILI

Görev süresindeki muvaffakiyet oranını pahalandıran Yorgancılar, “Asya Pasifik Ticaret ve Sanayi Odaları Konfederasyonu tarafından en âlâ oda seçildik. 2014-2017 ve 2020 TOBB akreditasyon kontrollerinde 365 oda içinden kesintisiz tam puan alan tek oda olduk. Yurtdışı işbirliği ve mesleksel eğitim alanında üç AB projesi hayata geçirdik. Yeşil Sanayi Rehberi ve Köy Enstitüleri kitaplarını hazırladık. Üye memnuniyet anket sonuçlarımız 2019’da 3.99 iken 2021’de 4.16 oldu. Liderlik anket sonucu ise 92″ dedi. Odalara siyaseti hiç karıştırmadığını söz eden Seçkin Yorgancılar, “Üyelerimiz ortasında her siyasi görüşten insan var. Biz herkesi kucaklayıcı olmak zorundayız. Lokal idarelerin çözeceği hususlar, hükümetin çözeceği bahisler. Lojistik Merkezi projemiz vardı mesela, burada bekledik, anlattık ve lojistik merkezinin müsaadesini aldık. Mahallî idarelerde de Brüksel Meskeni vardı, benim hazırladığım bir sunumum vardı, Mahmut Liderle Tunç Bey’e gidip anlattık. Kıymetli olan kentin kalkınması. Biz onun için çalışıyoruz” dedi.

Tekrar aday olmaya karar verdiğini söyleyen Yorgancılar, kelamlarını şöyle sürdürdü: “ “Tekrar seçilirsem sabah nereden başlayacağımı biliyorum. Odamızın en değerli konusu şu an bina. Çabucak başlayacağız. Çalışma gruplarımızla ilgili hazırladığımız projelerimiz var, eğitim ve teknoloji yüklü. Bir devir daha seçilirsem EBSO kazanacak, çıta daha üst çıkacak. Ben hayal satmıyorum, hayal pazarlamıyorum. amaç koyuyorum, ölçülebilir. Bölgemizin ve ülkemizin en düzgün odası seçildik, sonra da pasifiğin seçildik. Gerçekleşecek hayallerin peşinden koştum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir