Büyükkılıç, AB-Kayseri İş Forumu’nda konuştu

Mehmet UZEL / KAYSERİ (İGFA) – Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri Ticaret Odası (KTO) mesken sahipliğinde M. Rifat Hisarcıklıoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen Avrupa Birliği-Kayseri İş Forumu 2024 Programı’na katıldı.

Programa Lider Büyükkılıç’ın yanı sıra, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Dışişleri Bakan Yardımcısı AB Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Lideri Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, TOBB Lideri M. Rıfat Hisarcıklıoğlu, AK Parti Kayseri Milletvekili, Avrupa Birliği Ahenk Kurulu Üyesi Murat Cahid Cıngı, CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, oda ve borsa başkanları ile Avrupa Birliği üye ülkelerin büyükelçileri katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan Avrupa Birliği-Kayseri İş Forumu 2024 Programı’nda konuşan Lider Büyükkılıç, 18 büyükelçiyi Kayseri’de ağırladıklarını tabir ederek, “Türk’ün konuk severliğinin en hoş örneklerini sergileyen Ticaret Odamızın değerli liderin konut sahipliği öncülüğünde yapılan bu türlü manalı ve kıymetli çalışmadan ötürü bedelli liderimize ve değerli takımına teşekkür ediyorum” dedi.

“ŞEHRİMİZDE BİRLİĞİN, BERABERLİĞİN, DAYANIŞMANIN EN HOŞ ÖRNEKLERİNİ SERGİLEYEREK UĞRAŞ GÖSTERİYORUZ”

Büyükkılıç, sanayi ve ticaret kenti olarak anılan Kayseri’nin değişik medeniyetlere konut sahipliği yapmış olmanın zenginliklerini taşıdığına dikkat çekerek, “Kendi kendine yetmeye çalışan, yük olmayı hiçbir vakit düşünmeyen ve her vakit yardımseverliğiyle, insanların elinden tutma anlayışıyla kentine, ülkesine layık olma anlayışıyla üretici, kreatif, inovatif özelliklere sahip olan beşerlerle bezenmiş olan bir kent. Elbette kentimizi seviyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. En değerli özelliklerimizden birisi de kentimizde birliğin, beraberliğin, dayanışmanın en hoş örneklerini sergileyerek uğraş gösteriyor olmamızdır” halinde konuştu.

“HİZMET ETMEYİ VE ESER BELEDİYECİLİĞİ ÜRETMEYİ HER VAKİT İÇİN ÖNEMSİYORUZ”

Hizmet etmeyi ve eser belediyeciliği üretmeyi her vakit için önemsediklerinin altını çizen Lider Büyükkılıç, şunları söyledi:

“Şehrimizi sizlerle paylaşmak, bu hoşlukları sizlere sunmak, hem ticari olarak hem turizm potansiyeliyle ve en kıymetlisi kayak merkezimiz ile turizm odaklı çalışmalarımızla daha fazla insanların burayı tanımasına önümüzdeki devirlerde fırsat vermeye çalışacağımızı tabir etmek istiyorum. Kentimiz bilimin merkezi, yenilikçi anlayışın merkezi biz de mahallî yöneticiler olarak demokrasinin de gereği ayrıştırmadan, ötekileştirmeden kentimizdeki 1 milyon 500 bin insanın hepsini bağrımıza basarak hizmet etmeyi ve eser belediyeciliği üretmeyi her vakit için önemsiyoruz. Çok şükür yeterli bir yoldayız. Lokal idare hizmetleri bağlamında Kayseri Modeli diye nitelendirilen belediyecilik anlayışıyla da Türkiye’de ve Avrupa’da kendisinden kelam ettiren bir kent olduğumuzun da farkındayız. Daha fazlasını el birliğiyle yapma tarafında de irade göstereceğimizi paylaşmak istiyorum.”

Kayseri’yi dünya kenti olarak herkesin parmakla göstereceği bir pozisyona getirme ismine daha da fazla çaba göstereceklerini belirten Büyükkılıç, Kayseri’nin, 30 büyükşehir içerisinde yatırıma en çok hisse ayıran büyükşehir belediyesi olarak anıldığını ve birinci sırada paylaşıldığını da kelamlarına ekledi.

VALİ ÇİÇEK: “GERÇEK CENNET BURASI”

Vali Gökmen Çiçek ise “Delegasyon liderimiz ve büyükelçilerimizin hem Türkiye içerisinde birçok yere gittiklerini ve birçok vilayeti ziyaret ettiklerini hatta daha evvel vazife yaptıkları birçok kenti görme fırsatı bulduklarını biliyorum. Gittikleri yerlerde kentin yöneticileri onlara kentleri anlatıyorlar. Ve burası dünyanın en hoş yeri ve cenneti diyorlar. Lakin artık ben bir şey söylüyorum. Gerçek cennet burası. Beğenilen geldiniz, sefalar getirdiniz. İyi uğurlu olsun programınız” dedi.

“ULAŞIM OLMADAN TİCARET OLMAZ, TİCARET OLMADAN DA ÖMÜR OLMAZ”

Türkiye ile Avrupa Birliği ortasında yaşanan ticari alakalara yönelik bilgi ve görüşlerini paylaşan Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy da talep ve tavsiyelerde bulundu. Gülsoy, konuşmasında Kayseri’yi anlatarak, Kayseri’nin teşebbüsçüsü bol olan kadim bir kent olduğunu söz etti. Kayseri’yi birincilerin ilk olduğu kent olarak niteleyen Gülsoy, dünyadaki birinci tıp okulunun Kayseri’de kurulduğunu, öte yandan Kültepe Kaniş-Karum’da çıkarılan tabletlerdeki bilgilerde birinci ticari yazışmaların, senetlerin, bayan girişimcilerin yer aldığını kelamlarına ekleyerek, Kayseri’nin pek çok birincileri bünyesinde bulundurduğunu belirtti. Dünyada tek geçerli lisanın ticaret olduğunu lisana getiren Gülsoy, ticaretin dini, lisanı, ırkının olmadığını söyleyerek, “Bizler ulaşım olmadan ticaret olmaz, ticaret olmadan da hayat olmaz diyoruz” dedi.

Konuşmaların akabinde Avrupa Birliği-Kayseri İş Forumu 2024 paneli gerçekleştirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir