Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (22 Haziran 2023 petrol fiyatları)

Brent petrol kaç dolar?

Brent petrolün varili, memleketler arası piyasalarda 76,75 dolardan süreç görüyor.

Dün 77,24 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 77,12 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.16 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0,48 düşüşle 76,75 dolar oldu. Birebir dakikalarda Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varili 72,23 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki düşüşte, ABD Merkez Bankası (Fed) liderinin daha fazla faiz artırımına gidileceğini işaret etmesinin akabinde talep telaşlarının artması etkili oldu.

Fed Başkanı Jerome Powell, Kongre’de yaptığı sunumda, faiz oranının bu yıl biraz daha artırılacağının sinyalini verdi. Powell, enflasyonu yüzde 2’ye indirme amacında yolun uzun olduğunu belirterek, neredeyse tüm Federal Açık Piyasa Komitesi yetkililerinin faiz oranlarının yıl sonuna kadar biraz daha yükseltilmesinde hemfikir olduklarını söyledi.

Powell’in kelamlarından sonra ABD’de ekonomik büyümede yavaşlama ve petrol talebinde düşüş olacağı telaşları fiyatları aşağı istikametli baskıladı.

Öte yandan, Amerikan Petrol Enstitüsü ülkede ham petrol stoklarının geçen hafta 1,2 milyon varil düştüğünü açıkladı. Beklenti stokların 433 bin varil düşmesi tarafındaydı. Dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’de petrol talebinin yükseldiğini gösteren datalar, fiyatların düşüşünü kısıtladı. Uzmanlar, gün içinde ABD Güç Enformasyon Yönetimi’nin açıklayacağı resmi bilgileri bekliyor.

Brent petrolde teknik olarak 77,01 ile 77,10 dolar aralığının direnç, 76,49 ile 76,32 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Dünya petrol piyasasına istikamet veren petroldür. Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafından “Brent Goose” ismi verilmiş olup, içeriğinde %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu da Brent Petrol’ün işlenmesi daha kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Ham petrolü işleyen rafineriler için düşük sülfürlü yani tatlı dediğimiz petrolden akaryakıt yahut dizel yakıtı üretmek daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu yüzden rafine edilmesi kolay münasebetiyle akaryakıt ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıyeten denizden çıkarıldığı için nakliyesi direkt deniz üzerinden uzak bölgelere gönderimini kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı ehemmiyet arz eder. Üretimi daha ucuz ve süratli olan daha çok talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı ortasında da fark vardır.

Kıstas kabul edilen ham petrol cinsleri, WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman olup, WTI petrolü NYMEX, Brent petrolü ICE, Umman petrolü ise DME üzerinde süreç görmektedir. WTI Orta Amerika’dan, Brent petrolü Kuzey Denizi‘nden, Umman petrolü ise Orta Doğu‘dan çıkarılan petrollere verilen isimdir.

SPK’nın internet sitesinde yer alan datalara nazaran; bir varil petrol 42 galon ham petrol eşdeğerindedir (159 litre).

Bir varil ham petrolden, 19,6 galon akaryakıt, 10 galon dizel yakıt ve ısıtıcı yakıt, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon ağır akaryakıt, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon öbür türevler üretilebilmektedir.

Bütün ham petroller eş pahada değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir