Akşener’den HDP’li Ahmet Türk’ün “Dönem, Öcalan’ı özgürleştirme dönemidir” sözlerine sert tepki

Diyarbakır’da kutlanan Nevruz aktifliğine HDP’li Ahmet Türk’ün sözleri damga vurdu. Teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın ismini anan Türk, “Hiçbir Kürt’ün bu iktidara oy vermek üzere bir hakkı yok. Bu nevruz ve devir Öcalan’ı özgürleştirme devridir. Bunu daima birlikte sağlamak için gece gündüz uğraş etmek zorundayız” dedi.

AKŞENER’DEN HDP’Lİ TÜRK’ÜN KELAMLARINA TEPKİ

Bu açıklama kamuoyunda büyük bir tartışmanın fitilini ateşlerken partisinin küme toplantısında konuşan İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener de HDP’li Türk’ün skandal kelamlarına reaksiyon gösterdi. Akşener, “Bizim için Nevruz sevginin günüdür, katile özgürlük dilenme günü değildir” tabirlerini kullandı.

“SAYGIYI DÜŞMANLIKLA KİRLETENLER VAR”

Akşener kelamlarını şöyle sürdürdü; “Ne yazık ki bugün tıpkı güneşin altında buluşmamızı, tıpkı ateşin etrafında toplanmamızı, tıpkı sofraya oturmamızı istemeyenler var… Güneşi gölgeleyenler, ateşi, yangına çevirenler, saygıyı, düşmanlıkla kirletenler var. Soframızdan ekmeğimizi, hanemizden rahmeti, gönlümüzden, huzuru çalanlar var. Elbette görüyoruz… Yangın söndürmenin değil; yangını büyütüp, o nefret yangınından, beslenmenin peşinde olanları, elbette biliyoruz… Her fırsat bulduğumda söylüyorum. Bugün de, buradan tekrar edeceğim. İYİ Parti olarak, bizim, büyük bir maksadımız var: Bu memleketin, her bir ferdini; bu memlekette, yaşama iradesini ve isteğini gösteren, her bir vatandaşımızı; bir büyük, memleket sofrasına, oturtma maksadımız var.

“BİZ ATEŞTEN GÖMLEK GİYİP ATEŞTE YÜRÜYENLERİZ”

İmreneceğimiz değil, paylaşarak doyacağımız, bir sofraya oturmanın; Kimsenin, gölgede kalmayacağı, bir güneşin altında buluşmanın; Sırt sırta vereceğimiz, bir ocağın başında, sevinçle toplanmanın; hayalini kuruyoruz. O sofranın da, o hayalin de, o gayenin de ismi; Türkiye Cumhuriyeti Devleti’dir. Zira o Cumhuriyet; Öz çocuklarına, şefkatle davranan, Her renkten çiçeğine, gözü üzere bakan, Ocağındaki ateşin, bereketi hiç sönmeyen, ana kucağıdır. Zira o devlet; Bahçesine, ayrık otlarını sokmayan, Nifak saçanlara, dünyayı dar eden, O ateşi, yangına çevirmeye kalkanlara, aman vermeyen, baba ocağıdır. Bu hayalimizden vazgeçmedik, asla da vazgeçmeyeceğiz. Baharı kışa çevirmek isteyenler olacak. Vazgeçmeyeceğiz. Nevruzlarda, tekrar doğuşu değil; meydanlarda, mevti kutsayanlar olacak. Vazgeçmeyeceğiz. Öz kardeşlerimizden can yoldaşlarımızdan asla vazgeçmeyeceğiz. İcazetini nereden aldıkları aşikâr olmayanların karşısında, Çanakkale’de kanlarımız üzerine ettiğimiz, o kardeşlik yeminini bozan biz olmayacağız. Varsın tipinin, boranın, yıkımın peşinde koşanlar, bildikleri yolda gitmeye devam etsinler… Kimse merak etmesin. Biz o kara kalplere, o kirli emellere, o berbat niyetlere geçit vermeyeceğiz. Zira biz; O birlik için kendini feda etmesini bilenleriz. Biz ateşten gömlek giyip ateşte yürüyenleriz.

“BİZİM İÇİN NEVRUZ KARDEŞLİĞİN GÜNÜDÜR, DÜŞMANLIĞIN DEĞİL”

Bizim için Nevruz, sevginin günüdür, katile özgürlük dilenme günü değildir! Bizim için Nevruz, kardeşliğin günüdür, düşmanlığın günü değildir! Bizim için Nevruz, birliğin günüdür; terörün, günü değildir! Bizim için Nevruz, bastığı toprağı, cennet vatan bilenlerin günüdür; vatanın her bedeline, düşman olanların günü değildir! Lakin kimsenin kuşkusu olmasın. Bugünleri, daima birlikte atlatacağız. Tarihimizden ilham aldığımız, büyük kararlılıkla, güneşli baharlara, daima birlikte ulaşacağız. İYİ Parti iktidarında bahar bayramımız Nevruz’umuzu resmî tatil olarak daima birlikte kutlayacağız. O ateşin üstünden, bir büyük medeniyet olarak, daima bir arada atlayacağız. Emin olun, çok az kaldı.

“İNSANLARI YOKLUĞA ALIŞTIRMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Değerli dava arkadaşlarım; “Ne memnun bize ki…” yerine, “Maalesef ki…” diyerek, kelama başladığımız, şiddetli günlerden geçiyoruz. Geçtiğimiz hafta boyunca; Birçok kederler, deva bekledi. Kaç sıkıntılar, tahlil bekledi. Birçok beşerler, umut bekledi. Lakin hükûmetin başı ve arkadaşları; Her zamanki üzere, yeniden, Meseleleri çözmek yerine, sorun çıkarmayı seçti. Kederlere deva olmak yerine, kederleri çoğaltmayı seçti. Zorlukları gidermek yerine, milletimizi o sıkıntılara alıştırmaya çalıştı. Evvelce, çözemediklerini, yönetmeye çalışıyorlardı. Artık, onu bile yapamıyorlar. Onun için de bizi beceriksizliklerinin iş bilmezliklerinin sonuçlarına, alıştırmaya çalışıyorlar. Enflasyona alıştırmaya çalışıyorlar… Açlığa alıştırmaya çalışıyorlar… Yokluğa alıştırmaya çalışıyorlar… Acıya alıştırmaya çalışıyorlar… Felaketlere alıştırmaya çalışıyorlar… Hatta, tarihi boyunca, mevte meydan okumuş, bu kahraman milleti mevte bile alıştırmaya çalışıyorlar… Hayır! Alışmayacağız! Kederlere alışmak zorunda değiliz! Zorluklara alışmak zorunda değiliz! Acılara alışmak zorunda değiliz! “AK Parti’de adamın yoksa, takıma giremezsin.” diyorlar. “AK Parti’de adamın yoksa, yardım bekleyemezsin.” diyorlar. “AK Parti’de adamın yoksa, çadır bile bulamazsın.” diyorlar o denli mi? Haydi oradan be! Haydi oradan! Ülkemizde hiç lakin hiç kimse bu çarpık sisteme alışmak zorunda değil! Bu vasatlığa, bu çürümüşlüğe, alışmak zorunda değil! Bu adaletsizliğe, bu haksızlığa, ve bu vicdansızlığa, alışmak zorunda değil! Zira bu ülkenin insanları ahlaksızlık, yolsuzluk değil, çalmayan çaldırmayan siyasetçiler istiyor!

“KİMSE KUSURA BAKMASIN, DİMDİK DURMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

İktidarın bizi alıştırmak istediği bahislerden biri de rafa kaldırdıkları İstanbul Sözleşmesi… Hatırlayın: Kirli bir zihniyetin dolduruşuna gelip bir gece ansızın İstanbul Mukavelesi’ni yırtıp attılar. Kendi imzaladıkları mukaveleyi, kendileri reddettiler. Üstelik, milletlerarası bir mukaveleden, meclis kararı olmadan, hukuksuzca çıkmak istediler. Sonra da oturup, bizim buna alışmamızı beklediler. Kontrata, türlü türlü, kılıflar uydurup, bu hukuksuz ve vicdansız kararı, olağanlaştırmaya çalıştılar. Biz buna hiçbir vakit, müsaade vermedik. Emin olun ki; Bundan sonra da müsaade vermeyeceğiz! Sandılar ki, biz, İstanbul Mukavelesi’ni savunurken; yalnızca bir mukaveleyi savunduk… Sandılar ki, biz, bayanların can güvenliği derken; yalnızca bayanları koruduk… Meğer ki, biz; Kardeşi, eşi, dostu, birbirine düşürmek isteyen, bir nahoşluğa karşı durduk. İnsanlığını kaybetmiş, bayanları düşman gören, kirli bir zihniyete karşı durduk. Bayanların hayatından verilen bir oduna, karşı durduk. Ve kimse kusura bakmasın, dimdik durmaya da devam edeceğiz!

“6284’ÜN TARTIŞILMASINA MÜSAADE VERMEYECEĞİZ”

Bugün geldiğimiz noktada görüyoruz ki iktidarın İstanbul Sözleşmesi’nden çıkarak açtığı yolun sonu artık bayanların hayatını etkileyecek, yeni tartışmalara çıkıyor. 6284 sayılı, Ailenin Korunması ve Bayana Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun, bugün, “birileri” tarafından, tartışmaya açılıyor. Fakat, artık bu durumdan rahatsız olan yalnızca biz değiliz. Şahsen AK Parti’de siyaset yapan bayanlar da rahatsız… AK Parti’nin Aile Bakanı bile, o koltukta otururken böylesine ucube bir tartışmayı millete açıklayamayacaklarını biliyor. AK Parti’nin küme başkanvekili bile bu tartışmadan duyduğu rahatsızlığı, lisana getiriyor. Hatta, “6284 kırmızı çizgimiz” dediği için maksat hâline getirildiğini bunun temel sebebinin de, bayan olmasından kaynaklandığını şayet konuşan bir erkek olsaydı, sorun olmayacağını söylüyor. Evet, doğrudur. Tıpkı, bu ülkede yaşayan, her bayan gibi… Tıpkı, bu ülkede konuşan, her bayan üzere… Tıpkı bu ülkede doğruları savunan, her bayan üzere Sayın Özlem Zengin de yaşadığı nahoşlukları bayan olduğu için yaşıyor. Evet, ideolojisi, hayat stili ne olursa olsun bu ülkede konuşan bayanlar sevilmiyor. Korkmayan, susmayan inandıklarını savunan, yılmayan, pes etmeyen Ve inatla doğruları konuşmaktan, vazgeçmeyen bayanlar, mobinge, linçe, tacize uğruyor… Biz bu iki yüzlülüğün farkındayız. Yalnızca bayan olduğumuz için söylediklerimizin, birilerini rahatsız ettiğinin farkındayız. Yalnızca bayan olduğumuz için; reaksiyonlarımızın, sindiremediklerinin farkındayız. Yalnızca bayan olduğumuz için; dayatmalara, razı gelmemiz gerektiğini düşünenler olduğunun da, elbette farkındayız. Fakat razı olmayacağız! Susmayacağız! Pes etmeyeceğiz! İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasını kabul etmediğimiz üzere 6284’ün tartışılmasına da müsaade vermeyeceğiz!

“ÖZLEM HANIMLA OMUZ OMUZA DURACAĞIZ”

Görüşlerimiz, niyetlerimiz, ne kadar farklı olursa olsun, sorun bayanların davası olduğunda, Hasret Hanım’la da, elbette, amasız, fakatsız, omuz omuza duracağız. Emin olun ki 14 Mayıs’tan sonra da İstanbul Mukavelesi’ni imzalayacak ve uygulatacağız! Bayanlarla bir arada güçlenen Türkiye’yi, herkesle tanıştıracağız! Yaşayan bayanlarla, özgürleşen bayanlarla, konuşan bayanlarla, Cumhuriyetimizin yeni asrında, tarih yazacağız!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir